Spoznajte Laro Vidmar, ki se ukvarja z zračnimi disciplinami, še posebej s plesom ob drogu! Je članica Pole Dance Studia M v Kranju.
Draga Lara, pozdravljena na Paradinem portalu. Pa nam za uvod v intervju povej v dveh stavkih: Kdo si in kam si namenjena?
Pozdravljeni, najprej bi se zahvalila za priložnost, da lahko z vami delim delček sebe. Sem zgodba v gibanju, oseba, ki skozi ples odkriva sebe in svet okoli sebe. Moja pot vodi tja, kjer se srečajo ustvarjalnost, avtentičnost in notranji mir.
Če rečem, da si dekle, ki se ukvarja z zračnimi disciplinami, bo to verjetno preširok pojem. Konkretno se ukvarjaš s plesom ob drogu, kajne. Kako te je pot pripeljala do droga, kaj vse si prej počela?
Preden sem začela plesati ob drogu, sem tekmovalno trenirala jazz balet. Zanimiva je zgodba, kako sem prišla do tega športa – v isti stavbi, kjer sem obiskovala treninge jazz baleta, je bila tudi dvorana za ples ob drogu. Vsakič, ko sem imela priložnost, sem pokukala v sosednji prostor, kjer so se dekleta elegantno vrtele na drogu. Ta prizor me je popolnoma očaral, zato sem si obljubila, da bom tudi sama poskusila. Obljubo sem izpolnila in ples ob drogu me spremlja še danes, prav v tem studiu.
Trenutno se aktivneje spoznavam z obročem in ga nadobudno raziskujem, medtem ko sem v tujini obiskovala ure svile, ki jo sedaj izvajam le občasno. Kljub temu pa bo ples ob drogu vedno ostal moja prva ljubezen med zračnimi disciplinami.
Zakaj te je ples ob drogu tako fasciniral?
Ples ob drogu me je fasciniral – tako kot katera koli vrsta plesa, predvsem zaradi možnosti izražanja. Kar ni mogoče povedati z besedami, je mogoče nakazati z gibom. Poleg tega me je pritegnila tudi neverjetna moč, eleganca in nadzor, ki jih plesalci ob drogu izžarevajo med nastopom.
Kaj meniš je tvoja posebnost pri nastopu?
Moja posebnost pri nastopu je predvsem izraznost, interpretacija čustev skozi gibanje. Na odru se ne trudim le s tehničnimi elementi, temveč tudi s pripovedovanjem zgodbe, predajanjem utrinek svoje notranjosti. Verjamem, da občinstvo začuti iskrenost v vsakem gibu in pogledu.
Prvič sem te videla v živo na tekmovanju Slovenia Open 2025, ki je bilo tudi prvič organizirano pri nas. Zakaj si se udeležila tekmovanja in kakšne uvrstitve si dosegla?
Tekmovanja sem se udeležila predvsem z željo, da se predstavim širšemu občinstvu in skozi svoj nastop podam zgodbo, s katero bi se lahko ljudje povezali ali jo začutili na svoj način. Poleg tega sem si želela novega izziva in priložnosti za rast. Na koncu sem v profesionalni kategoriji Senior+ Woman osvojila drugo mesto, kar mi pomeni priznanje za ves vložen trud.
Pravkar pa si prišla s tekmovanja v Pragi z zlato kolajno. Za kakšno tekmovanje je šlo in v katerih kategorijah si tekmovala in kakšne uvrstitve si dosegla?
To je bilo moje prvo tekmovanje v tujini, kar je zame predstavljalo pomemben korak. Dalo mi je vpogled v organizacijo in pa konec koncev tudi sam način ocenjevanja v tujini. Šlo je za odprto tekmovanje, ki ga je organizirala Czech Pole Sport Organization (CPSO), članica International Pole Sports Federation (IPSF). Gre za organizacijo, ki vzpostavlja strukturiran sistem tekmovanj, trenerstva in izobraževanj, ki jih priznavajo tudi mednarodne športne ustanove. Tekmovala sem v kategoriji Artistic Pole Open Senior Women 18+ in osvojila prvo mesto.
Zakaj je dobro tekmovati?
Tekmovanja so odličen način za postavljanje ciljev, kar spodbuja motivacijo, organizacijo časa, disciplino ter razvoj veščin. Hkrati pa skozi ta proces tudi bolje spoznavamo sebe. Predstavljajo izziv in izstop iz cone udobja, kar dolgoročno vodi k večji samozavesti. Naučijo nas, da sta zmaga in poraz del življenja – neuspeh ni konec, temveč priložnost za učenje, rast in napredek. Naj omenim, da so tekmovanja zame tudi vir inspiracije ter spoznavanja novih ljudi.
Kako pa izgleda en tvoj trening, priprave…kdo dela koreografijo, kdo izbira glasbo, kdo kostume? Ali je s tabo kakšna ekipa ali si bolj solistka?
Moji treningi so običajno sestavljeni iz treh glavnih delov: najprej splošno ogrevanje, ki vključuje kardio vaje in vaje za moč, nato sledi dinamično raztezanje ter vaje za mobilnost, s poudarkom na gibljivosti sklepov in mišic. Zadnji del treninga je namenjen plesu oziroma sestavljanju koreografije in izpopolnjevanju točke.
Priprave se začnejo z izbiro glasbe, ki mi pomaga začutiti zgodbo nastopa. Nato si vizualiziram gibe in energijo, ki jih želim izraziti. Koreografijo sestavljam tako, da so gibi tehnični, a hkrati čustveni. Ustvarjam jih sama, prav tako sama izbiram glasbo. Kar se tiče kostumov, imam to srečo, da imam znanje krojenja in šivanja, zato si jih tudi sama oblikujem in zašijem. Čeprav se zdi, da veliko stvari pripravljam sama, pa nisem sama na tej poti – sem članica ekipe Pole Dance Studia M v Kranju, kjer treniram in razvijam svoje znanje že od začetka svoje plesne poti.
Kdo vse se lahko ukvarja s plesom ob drogu? Moramo imeti kakšne posebne predispozicije ali pač ne?
S plesom ob drogu se lahko ukvarja vsak, ne glede na starost, spol ali telesno pripravljenost. Seveda je plesna predispozicija plus, ni pa pogoj. Pomembna je predvsem volja, vztrajnost in odprtost za učenje.
Kaj ti pomeni ukvarjati se s plesom od drogu, kaj prinaša v tvoje življenje?
Ples ob drogu v moje življenje prinaša ogromno sreče in osebnega zadovoljstva, izpopolnjevanja, hkrati pa mi omogoča, da premagujem svoje meje in se nenehno razvijam. Poleg tega mi pomaga ohranjati telesno moč in izražati svojo ustvarjalnost na pristen, edinstven način, kar se mi zdi v današnjem hitrem tempu življenja izjemno pomembno.
Kako gleda Slovenija na ples ob drogu?
Slovenija ples ob drogu vse bolj sprejema kot povsem normalen šport. Predsodki, ki so bili povezani s tem, so že zdavnaj postali preteklost. Prepričana sem, da je k temu pomembno prispevala tudi medijska izpostavljenost in vedno večja priljubljenost športa med širšo javnostjo.
Sicer pa počneš poleg tega kaj v življenju? Razkrij nam nekaj tvojega privatnega življenja – študij, zaposlitev, hobiji, navade, razvade…
Poleg plesa ob drogu me veselijo tudi šivanje, slikanje in pisanje, saj skozi te dejavnosti lahko izrazim svojo ustvarjalnost. Ustvarjalne dejavnosti mi pomagajo ohranjati notranje ravnovesje in mi omogočajo, da se s sabo povežem na globji ravni. Letos sem začela tudi s poučevanjem, kar mi odpira novo dimenzijo razumevanja in deljenja znanja. Prav tako uživam v branju knjig in preživljanju časa v naravi. Kmalu se odpravljam na nov poklicni izziv v tujino, kjer bom nekaj časa delala in nabirala izkušnje na novih področjih.
Kaj bo fokus letošnjega leta?
Fokus letošnjega leta bo predvsem na nadaljnjem izpopolnjevanju tehnike in razvijanju lastnega plesnega sloga, raziskovanju in učenju. Prav tako se bom ponovno bolj posvetila kontorziji — umetniški disciplini, ki vključuje izjemno gibljivost in upogibanje telesa. Zaradi večje osredotočenosti na ples ob drogu sem ji namreč do zdaj nekoliko manj posvečala. Na splošno pa si želim preprosto ostati zvesta sama sebi in imeti pogum, da sledim sebi – tudi takrat, ko pot še ni povsem začrtana.
Hvala in želim vse dobro!