Prihaja koreografska zvezda Wayne McGregor. Univerzum: Odisejada temnih kristalov je meditacija o podnebni krizi …

Company Wayne McGregor vas čaka v torek, 5. novembra ob 19.30 s predstavo Univerzum: Odisejada temnih kristalov (foto: Andrej Uspenski)

V torek, 5. novembra ob 19.30 vas čaka britanski koreograf Wayne McGregor s predstavo Univerzum: Odisejada temnih kristalov na odru Gallusove dvorane Cankarjevega doma.

Na odru Gallusove dvorane Cankarjevega doma nas v torek čaka predstava Univerzum: Odisejada temnih kristalov. Pod njo se podpisuje sloviti britanski koreograf Wayne McGregor, napovedana pa je precej pompozno. Mene pa kljub krasno zapisanim besedam, nekoliko skrbi kaj nas čaka. Skrb je upravičena saj sem skoraj pred letom dni na Danskem v Kopenhagnu imela priložnost videti njegov The Dante Project in bila strahotno razočarana. Ne samo razočarana ampak sem se že sredi predstave, ki je trajala dve uri in pol (z dvema odmoroma), spraševala kaj počne takšna amaterska predstava na odru danskega gledališča Det KGL-Teater. Struktira predstave je bila eno samo soslednje nametanih tisoč in enih zaporednih gibov brez repa in glave, scenografija se je zdela, da je vzeta s šolske proslave ljubiteljske skupine ambicioznih osnovnošolcev s projekcijo diapozitivov, kostumografija nas je vrnila v devetdeseta leta oprijetih pajkic porisanih z elementi ‘matere zemlje, pekla in nebes’.

Poklon plesalcev po predstavi The Dante Project lani na odru Gamle Scene v Kopenhagnu. (foto: B.D.)

Edini aplavz, ki bi sem ga namenila je bil plesalcem, ki so bili, kljub frustrirani koreografiji, res enkratni z odlično baletno tehniko. Zato se upravičeno sprašujem v čem je skrivnost uspeha tega britanskega koreografa, ki ima seveda zavidljivo kariero in zanj recimo zapiše Financial Times takšen stavek: ‘Pionir v izkoriščanju povezav med lastno umetnostjo in znanstvenimi inovacijami, ki so revolucionirale življenje 21. stoletja.

(foto: Andrej Uspenski)

Pa poglejmo kaj zapiše PR sporočilo iz Cankarjevega doma. ‘Univerzum: Odisejada temnih kristalov je meditacija o podnebni krizi, ki raziskuje teme izkoriščanja, uničenja, otopelosti in nenazadnje upanja. Poglobljena digitalna okolja in vrhunski kostumi ustvarjajo osupljivo mešanico fantazije in dokumentarnega filma, medtem ko močna koreografija v dialogu z govorjeno besedo odločno opozarja na neločljivost človeštva in narave. Ekipa vrhunskih ustvarjalcev pod vodstvom koreografa in režiserja Wayna McGregorja vključuje skladatelja Joela Cadburyja, filmskega oblikovalca Ravija Deepresa, oblikovalko luči Lucy Carter, umetnika govorjene besede Isaiaha Hulla, dramaturginjo Uzmo Hameed, kostumografa Philipa Delamoreja in umetnika poslikave telesa Alexa Boxa, s posebno zahvalo Brianu in Wendy Froud.

(foto: Andrej Uspenski)

Superlativi predstave se nadaljujejo v zapisu: ‘Dih jemajoča digitalna okolja in najsodobnejša kostumografija se zlivajo v osupljivem spoju fantastike in dokumentarnega, medtem ko visoko vnetljiva koreografija v dialogu z govorjeno besedo naslavlja neločljivo povezanost človeka in narave. Sodoben ekološki mit v poustvaritvi briljantnih članov plesne skupine Company Wayne McGregor preizprašuje, kako kot skupnost strniti sile, da bi sprožili proces celjenja.’

(foto: Andrej Uspenski)

Kaj moramo vedeti pred ogledom: ‘Ključna stvar, ki jo je o novi produkciji Wayna McGregorja treba vedeti, je, da navkljub navdihovanju pri The Dark Crystal, kultnem filmu Jima Hensona iz leta 1982, prav malo spominja nanj. Tu ni fantastičnih lutk, mitičnih svetov, prikupnih vilincev v iskanju kristala, nobene očitne delitve med dvema stranema, modrimi in krutimi, dobrimi in slabimi. Zato tega ne pričakujte. Vendar pa je močno prisotna slika ogroženega sveta, z naravnimi elementi nevarno iz tira, na robu uničenja. McGregorjevo sporočilo je, da ne gre za fantazijo, temveč realnost našega planeta.

(foto: Andrej Uspenski)

O koreografu: ‘Wayne McGregor je večkrat nagrajeni britanski koreograf in režiser ter prejemnik odlikovanja poveljnik viteškega reda Britanskega imperija (CBE), Wayne McGregor (1970), je mednarodni sloves pridobil z radikalnimi inovacijami v performativni umetnosti, ki so na novo opredelile ples moderne dobe. Ob nemirni zvedavosti in neusahljivi želji po raziskovanju gibanja in njegovih ustvarjalnih potencialov so koreografski eksperimenti vodili v dialog z vrsto umetniških zvrsti, znanstvenih disciplin in tehnoloških intervencij. Z osupljivimi in večdimenzionalnimi deli, ki so plod teh interakcij, McGregor že skoraj tri desetletja ostaja v samem vrhu sodobne umetnosti.

(foto: Andrej Uspenski)

Leta 1992 je za realizacijo obsežnega korpusa stvaritev v dialogu s plesom in onkraj njega ustanovil skupino Random Dance, ki je pozneje prerasla v Studio Wayne McGregor in je danes uveljavljena pod imenom Company Wayne McGregor. Prav ta ansambel vrhunskih plesalcev je McGregorju zagotovil kiparsko glino, pripomoček, s katerim je razvijal svoj prepoznavni vizualni slog ter proučeval možnosti telesnega giba in njegove skrajno precizirane artikulacije. McGregor je za skupino ustvaril več kot trideset del, s katerimi gostuje po Veliki Britaniji in vsem svetu. Še dandanes ostaja njegov eksperimentalni laboratorij za iskanje novih koreografskih poti. Company Wayne McGregor je rezidenčna skupina londonskega gledališča Sadler’s Wells.

Wayne McGregor (foto: Pal Hansen)

McGregor je bil za rezidenčnega koreografa Kraljevega baleta imenovan leta 2006 kot prvi sodobnoplesni umetnik v tej vlogi. Je prejemnik številnih nagrad, kot so Critics’ Circle (štirikrat), Time Out (dvakrat), South Bank Show (dvakrat), Olivierjeva nagrada (dvakrat), Benois de la Danse in Golden Mask (dvakrat). Leta 2011 je prejel odlikovanje poveljnik viteškega reda Britanskega imperija (CBE) za dosežke v plesu in 2021 veliko nagrado Lozane za življenjsko delo (Prix de Lausanne).

Napovednik predstave Univerzum: Odisejada temnih kristalov.

Zavidljiva biografija in dopuščam možnost torkovega presenečenja.