Predstavnice Društva za sodobni ples Slovenije Teja Reba, predsednica DSPS, Nataša Živković, Sinja Ožbolt, Urška Vohar, koordinatorice programa so na ministra za kulturo Uroša Grilca naslovile pismo, v katerem izražajo željo po ponovni vzpostavitvi rednih profesionalnih klasov. Pismo objavljamo v celoti in nelektorirano.
v imenu Društva za sodobni ples Slovenije (DSPS) smo v navezavi s ključnimi akterji na področju slovenskega sodobnega plesa sklenili, da ponovno obudimo redni izpopolnjevalni program za profesionalne plesalke in plesalce. Gre za ponovno uvedbo rednih tehničnih plesnih treningov, ki bi skrbeli za kontinuirano tehnično pripravo, plesno kondicijo in preventivo pred poškodbami. Treningi bi bili namenjeni prvenstveno domačim plesalcem, odprti pa bi bili tudi za tuje plesalce in koreografe, ki so na začasnem delu v Sloveniji. Program bi potekal od 1. oktobra 2013 do konca junija 2014 (in ponovno po istem modelu naslednje šolsko leto), in sicer od ponedeljka do petka od 9.30 do 11. ure v Plesnem teatru Ljubljana.
Glede na to, da je bil razpis za izobraževanje ukinjen, želimo z Ministrstvom vzpostaviti dialog pri iznajdevanju novih možnosti za pridobitev teh specifičnih finančnih sredstev. Zaustavitev projekta ustanovitve CSPU, javnega zavoda, katerega funkcija bi bila med drugim zagotavljanje pogojev za profesionalizacijo plesalcev, zahteva premislek in iznajdbo alternativnih rešitev izpostavljenih problemov. Koncesija, ki jo pripravlja Ministrstvo za kulturo, glede na vsoto namenjenih financ ne more nadomestiti niti polovico tistega, kar bi javni zavod ali podobna struktura lahko nudil, zato je nujno potrebno omogočiti še druge vire financiranja in iznajti mehanizme, ki niso namenjeni zgolj produkciji temveč tudi njenim podpornim dejavnostim (v tem primeru rednim plesnim treningom). Redni profesionalni treningi tvorijo konstitutivni del opravljanja poklica plesalca, če naj se to razume kot poklic! Domači plesalci bi tako tudi dobili več priložnosti za razvijanje lastne poučevalne prakse in poleg tega tudi dodaten vir zaslužka, s tujimi učitelji pa bi se odprli kolateralnim izmenjavam s tujino.
Pristop večine nevladnih organizacij s plesnega področja, ki so iniciativo podprle in so svoje strinjanje izrazili s podpisom tega pisma, kaže med drugim tudi na pripravljenost k povezovanju in skupnemu koordiniranju – sodelovanju skratka, ki ga je vredno podpreti s stališča kulturne politike. V upanju na Vaš odgovor Vas lepo pozdravljamo in Vas naprošamo za Vaš čas, da Vam v imenu Društva za sodobni ples Slovenije podrobneje predstavimo program."
View Gallery
5 Photos