Samo Polutak Kos po olimpijskih igrah. Breaking je unikaten in nima meja!

Samo Polutak Kos letos v Parizu na olimpijskih igrah. (foto: osebni arhiv)

Samo Polutak Kos je legenda slovenskega breakinga. Bil je udeleženec olimpijskih iger v Parizu, kjer se je breaking prvič pojvil kot uradna športna disciplina. Intervju razkriva kako se je ‘odrezal’ breaking in zakaj Samo odhaja na samostojno plesno pot.

Dragi Samo pozdrav. Ti si bil del olimpijskega dogajanja pa me zanima kako je publika sprejela breaking kot olimpijski šport? Kakšen je bil izplen za breaking? Kaj so bili največji plusi in kaj mogoče tudi minusi?
Hej, Barbra hvala za priložnost, da spet kaj napiševa. Moram priznati, da je publika sprejela neverjetno dobro in navdihujoče. Tudi mene je ‘nahajpalo’ do maksimuma in sem bil zelo vesel, da sem bil del te zgodbe. Zame kot akterja in pomočnika nekaterim atletom iz drugih držav je bil izplen na koncu fantastičen.

Hiro 10 in Samo

Saj je naš Hiro 10 postal MVP samih olimpijskih iger. Na socialnih omrežjih je postal hit, saj ga je celo Snoop Doggy Dog sheral na njegov osebni profil in je postal naša ikona breakinga. Plus breakinga v Parizu je bil, da se je predstavil širši javnosti, kar pomeni, da so nekateri spremenili pogled na sam ples in samo kulturo. Vsaj tako je moje mnenje.

Samo in Raygun


Smo gledalci naredili tudi krivico avstralski tekmovalki Rachael Gunn – Raygun, ki je požela s svojim nastopom val ogorčenja saj je bil njen nastop res na zelo nizkem nivoju? Kakšno je tvoje mnenje, kako je sploh lahko prišla skozi kvalifikacije?
V nekem izhodu je res pokazala bolj slab izhod proti tekmovalki iz Francije Sissy – hotela je v bistvu pokazati svojo originalnost od kod izhaja. In vem, da ljudje ne poznajo sodniškega sistema, kakor ga mi, zato je to slabo za breaking. Mislim, da bi se moral sodniški sistem predhodno predstaviti ali pa direktno na tvju predstaviti širši javnosti . Zato je nastal tudi val ogorčenosti zaradi njenega nastopa. Sam sem mnenja, da je krivda nastala zato, ker pač ljudje to delajo iz žlehnobe. Je pa res, da ne poznam veliko plesalk iz Avstralije, zato ne morem nobenega obsojati. Bil je pa res moment za vse nas, ko smo se vprašali ali je to ta level, ki bi ga radi ljudje gledali in spet moje mnenje je, da ne. Kar se pa tiče same dotične tekme ‘za kvalifikacije Oceanija’, ki ga je organizirala mednarodna plesna zveza WDSF, pa sam ne morem presoditi, ker je nisem niti gledal. Tako, da žal ne morem nič komentirati.


Sta torej olimpijska prvaka P. Kim iz Kanade med moškimi in A. Yuasa iz Japonske med ženskami res najboljša breakerja na svetu?
Tisti dan je bil res njun, zato sta zasluženo zmagala. V breaku je tako, da če se ti vse poklopi tisti dan lahko daleč prilezeš in tako zmagaš. Kot našim tekmovalcem npr. Tilen (Grašič op.u.) zmaga na wkbcju disciplina 2 vs 2 z kolegom Stimulom iz Ukrajine. Viktor Gausinas večkrat na velikih tekmovanjih 1 vs 1 v tujini do pod 12 let
in Jon Ličen je npr. zmagal 2 vs 2 dpc jam v Švici s partnerjem iz Amerike pod 16 let.


V Los Angelesu pa breakinga ne bo (še vedno ne vemo točno zakaj ali ti veš kaj več?) bo pa ponovno čez osem let v Brisbaneu. Se lahko takrat nadejamo tudi slovenski udeležbi?
Kdo je rekel, da ne bo v LA-ju? Menda se na veliko sedaj lobira, da bo. Vsaj takšne informacije imam iz prve roke. Jaz osebno mislim, da imamo lahko udeležence na obeh igrah v primeru, da se to zgodi. Saj smo vedno bolj osveščeni kako in kaj je treba delati, da se pride do rezultata. Verjamem, da bomo imeli tam tekmovalce in še prej bodo na Youth Olympics 2026 v Senegalu. Gremo s to logiko naprej in delamo na tem.


Z novo sezono pa si se odločil tudi ti za spremembe. Napovedal si samostojno pot. Kako si si jo zamislil, kaj lahko pričakujemo?
Res je, po dolgem razmisleku sem se odločil, da poskusim sam naprej s svojo vizijo in moram priznati, da sem vesel in, da komaj čakam 17.9. da odpremo vrata FUNKY ROCKERZ DANCE ACADEMY na Zaloški 69 v Ljubljani v sodelovanju s plesno šolo Minimundo. Sam bom registriral klub 1.1.2025 v PZS. Zato je potrebno sodelovanje, saj je pogoj PZS-ja, da klub deluje vsaj eno leto in, da je član PZS-ja. Potem bomo pa postali čisto samostojni. Sama Funky Rockerz Dance Academy-a je zasnovana, da bi vsak naš član šel po poti profesionalnega učenja in samega užitka do tega plesa (skratka lahko je profesionalni plesalec ali pa samo uživa v treningu z dobro ekipo in se samo druži z njimi, družba plesalcev je namreč zelo pomembna v tem plesu. Zato rečemo, da je ‘crew’. Sam sem se učil veliko metod poučevanja skozi vsa moja leta učenja, potovanj in sojenja. Zato sem se nekako odločil, da ponudim vsem učencem vse kar se da in vse kar si sami najbolj želijo.

Samo s svojimi varovanci


Kje je breaking v Sloveniji?
Ti bom na kratko povedal. Delamo v pravi smeri in s partnerji Formless Corp in Extrem Agencijo organiziramo največji dogodek na svetu za plesalce pod 18 let. Imenuje se World Kidz Breaking Champion in je vsako leto večji in bolj zanimiv. V letu 2025 pripravljamo še več!!! Mislim, da smo s tem dogodkom slovenskim ljudem približali kaj dejansko breaking je. In to je cilj vseh nas trenerjev v Sloveniji, da naše bodoče in zdajšnje učence pripeljemo do rezultatov in, da jim poskušamo pokazati kaj je prava ljubezen in užitek. To naši učenci že radi počnejo – radi breakajo in so del hiphop kulture.

Samo Polutak Kos (foto: osebni arhiv)


Zakaj torej plesati break?
Ker je zanimiv, atraktiven, izrazit in, ker dejansko lahko uživaš v njem. Skratka breaking nima meja in je unikaten. Samo vzljubiti ga moraš. Sama kultura hiphopa pa je tako ali tako – Love, Peace, Unity & Having Fun (ljubezen, mir, sodelovanje, enotnost & zabavati se op.u.). Slogan hiphopa. Hvala vsem iz srca za podporo.
Hvala tebi in srečno želim z vsemi tvojimi projekti.