Spoznajte trinajstletno mlado balerino iz Razkrižja, ki pleše s srcem!
Draga Polona, lep pozdrav na našem portalu in prosim za uvod se našim bralkam in bralcem predstavi v nekaj stavkih. Kdo si Polona Baumgartner in kam si namenjena, če že veš?
Pozdravljeni. Sem Polona Baumgartner, stara 13 let. Opisala bi se kot dobrosrčno, prijazno, ki rada priskoči vsakemu na pomoč. Rada imam živali. Najbolj pa uživam v plesu. Kam me bo pot zanesla v prihodnje še ne vem, zagotovo pa si želim, da je ta pot povezana z baletom.
Povej nam nekaj o tvojih baletnih začetkih. Saj se vse začne na začetku kajne? Kdo te je navdušil za balet in zakaj ravno balet?
Od nekdaj sem občudovala balerine, ki so plesale v špicih in si želela, da tudi jaz kdaj tako plešem. Ko sem bila majhna sem bila zelo gibčna. Starša sta se odločala ali me vpišeta na gimnastiko ali na balet. Tako sem pričela trenirati balet v prvem razredu osnovne šole, ko sem bila stara 5 let.
Prihajaš iz Razkrižja in zaupaj nam tvojo baletno izobraževanje, kdo so zaslužni za vsa tvoja baletna znanja?
Doma sem na Razkrižju, majhni obmejni občini, kjer se skoraj vsi vaščani med seboj poznamo. Obiskujem Glasben šolo Slavka Osterca Ljutomer in Plesno šolo Zapleši.si v Mariboru. Zaslužni za moje baletno znanje sta mentorici Ana Germ na Glasbeni šoli Slavka Osterca Ljutomer in Mirjana Šrot na Zapleši.si. Ko je pred tremi leti na baletnem izpitu v Ljutomeru Mirjana Šrot videla moj potencial me je povabila na dodatne ure baleta v Maribor. Tega sem se zelo razveselila, hkrati pa sem bila v dvomih, ali me bodo starši pri tem podprli. Nenazadnje Maribor ni tako blizu.
Kakšen odnos imata z Mirjano, kako funkcionorata in kaj meniš je pomembno za dober odnos med pedgaogom in varovancem?
Zame je odnos med pedagogom in varovancem ključnega pomena. Te dvigne, ko ti morda ne gre. Mirjana je super učiteljica, veliko me je že naučila. Je moja vzornica. Je stroga, a me to ne moti. Tudi Ana Germ je odlična učiteljica s katero se dobro razumem.
Redno se udeležuješ tudi baletnih tekmovanj na katerih dosegaš krasne uspehe. Kje vse si že bila in na katere uvrstitve, ki si jih osvojila si najbolj ponosna in zakaj? In kaj te še čaka letos?
Bila sem že na kar nekaj tekmovanjih. Spomnim se prvega tekmovanja TUTU Grand prix 2023 v Lendavi, kjer sem osvojila drugo nagrado ter srebrno plaketo v kategoriji solo in prvo mesto ter zlato plaketo v kategoriji skupina in Mednarodni baletni poletni seminar v Piranu. Udeležila sem se tudi tekmovanj Libero Dance Fest, Rolly Dance Open, Spera, Ballet Stage… Letos sem na Europen Ballet Grand Prix na Dunaju osvojila 9. mesto od 89 udeleženk in 3 štipendije za Portugalsko, Italijo in München. Na to sem zelo ponosna, saj sem dosegla izjemen rezultat. Na Samba Dance Open festivalu sem dosegla 1. mesto in zlato priznanje v kategoriji solo, 1. mesto in elitno srebrno priznanje v duetu z Evo Mesarec in 1. mesto in elitno srebrno priznanje v skupinski točki. Udeležiti se nameravam še kar nekaj tekmovanj od TUTU-ja, Rolly Dance Open…
Kaj ti pomenijo tekmovanja in zakaj so dobra, česa pa recimo ne maraš?
Zelo sem vesela, da lahko grem na tekmovanja. Ne udeležujem se jih samo zato, da bi zmagala ampak, ker nabiram nove izkušnje, spoznam sodnike in druge tekmovalce.
Je v tebi tudi kaj koreografske žilice ali raje prepuščaš koreografom in pedagogom, da ti skreirajo točko?
Rada koreografiram sicer bolj moderne točke, še raje pa to vlogo prepuščam mentorjem, da mi sestavijo točke. Zaenkrat.
V katerih koreografijah pa najbolj uživaš? V modernih ali klasičnih na špicah?
Najbolj uživam, ko plešem variacije v špicih. Treniram tudi moderni in sodobni balet, a mi klasični najbolj ustreza.
Imaš vzornike v baletnem svetu, koga občuduješ?
Imam več vzornikov. Največji sta moji učiteljici Mirjana Šrot in Ana Germ, od plesalk pa Natalija Osipova, Catarina De Meneses, Svetlana Zaharova…
Se želiš poklicno ukvarjati z baletom, kakšne so ambicije in kaj vse si za to pripravljena narediti, da jih izpolniš?
Želim postati prima balerina in se poklicno ukvarjati s plesom. Za dosego cilja sem pripravljena trdo garati in se učiti, tudi prosti čas nameniti vajam.
Kaj vse te še zanima v življenju poleg baleta?
Poleg baleta me zanimajo konji, likovno ustvarjanje, ličenje…
Kaj počneš kadar ne plešeš? Čemu namenjaš proste trenutke?
Prostega časa imam zelo malo. Ko nisem na baletu se učim, pomagam pri hišnih opravilih, preživljam čas z bratom, poleti rada jezdim, plavam na bazenu, se sprehajam, kolesarim, obiskujem baletne predstave in še kaj bi se našlo. Tudi dedku in babici pomagam v vinogradu in pri polnjenju vina.
Nam zaupaš še na katero ‘normalno’ šolo hodiš, v kateri razred in kako tvoji vrstniki, sošolci&sošolke gledajo na baletno udejstvovanje? Navijajo zate, te podporajo ali včasih tudi zavijajo z očmi?
Hodim v 8. razred Osnovne šole Janeza Kuharja Razkrižje. S sošolci se odlično razumem. Vsi me zelo podpirajo, nekatere sošolke hodijo na moje nastope, kar me veseli. Na tekmovanjih navijajo zame. Tudi na šolskih prireditvah plešem balet. To so prijetne izkušnje.
Starši pa so tvoji veliki podporniki, kajne? Vožnja v Maribor iz Razkrižje dvakrat tedensko, ni mačji kašelj. A podpora je pomembna, kajne?
Starši so moji največji podporniki in motivatorji. To mi veliko pomeni. Mama me vozi v Ljutomer 3 krat tedensko v Maribor pa 2-4 krat na teden. Predvsem pred tekmovanji imamo dodatne treninge ob sobotah in nedeljah.
Te bodo podprli tudi, če bi se recimo zavoljo baleta morala preseliti iz Slovenije?
Starši me podpirajo pri vsaki odločitvi. Tudi, če bi šla v tujino.
Imaš kakšen moto ali misel, ki te vodi skozi življenje?
Pleši s srcem in telo ti bo sledilo.
Plesati balet pa je?
Zame zelo sproščujoče.