Indija prihaja v Ljubljano. Doživite lepote indijskega plesa s Salam Ghazeea!

Vesna Jevšenak je alfa in omega poučevanja in plesanja indijskega plesa pri nas. (foto: osebni arhiv V.J.)

Vabljeni na edinstveni plesni večer, ki bo prebudil vse čute in vas popeljal v bogato kulturno dediščino Indije. Plesno društvo Salam Ghazeea z navdihom indijske jeseni prireja plesni festival Sharad, ki bo združil tradicionalne in sodobne indijske plesne stile, od klasičnega bharata natyama do živahnega bollywooda. Pridružite se nam 17. novembra 2024 ob 18.00 v Kulturni dvorani Centra Zalog, kjer bodo plesalci in plesalke Plesnega društva Salam Ghazeea z gostujočimi solisti in Indije, Avstrije in Slovenije s svojo energijo in eleganco prikazali lepote indijskega plesa.


Festival prinaša pestro paleto plesnih točk, od tradicionalnih indijskih ljudskih plesov do izraznih in tehnično zahtevnih koreografij. Vsaka plesna točka, kot so dinamični dandiya, mistični ganapathy kautwam ali pa živahen bollywood mix, predstavlja svojo bogato zgodbo in čar ter nosi sporočilo indijske kulture. gledalce bo popeljala v barvite pokrajine in zgodbe indijske kulture. Obeta se vam čaroben večer, ki ga ne smete zamuditi!

Nivedita Badve


Na odru gostimo Nivedito Badve, profesionalno plesalko in učiteljica indijskih plesov iz Pune, Indija. Pleše in poučuje klasični indijski ples bharat natyam, bollywood in indijske folklore. Ples je študirala na Akademiji scenskih umetnosti Lalit Kala Kendre (Univerza Pune) in prejela naziv magistre plesa bharat natyam. Prevzela je plesno šolo Ujwala Bhole v Indiji; v Evropi vodi plesne delavnice v Sloveniji, Bolgariji in na Češkem. V Sloveniji gostuje enkrat do dvakrat letno z delavnicami bharat natyama in bollywooda in je soavtorica ter soplesalka in solistka plesnih predstav in projektov PD Salam Ghazeea.

Nastop v arboretumu Volčji potok s predstavo Razcvet (foto: Egon Pavlica)


Nastopila bo tudi Ganga Waite iz Avstrije, ki je predana umetnica indijskega plesa in gostujoča plesalka pri Plesnem društvu Salam Ghazeea. Bharata Natyam se je učila v Veliki Britaniji. Njena globoka predanost klasičnemu indijskemu plesu se izraža v številnih koreografijah, ki združujejo globoko čistost Bharata Natyama s sodobnimi elementi in inovativnimi gibi. Ima več kot 20 let izkušenj s poučevanjem, nastopanjem in koreografijo, z meditacijo pa se ukvarja že od leta 1986 ter v Avstriji vodi tudi tečaje meditacije in samospoznavanja.
Z Gango bo v duetu nastopila Darya, ki ima ples v krvi po svoji mami in pleše že od otroštva. V graciozni klasični indijski ples se je zaljubila leta 1998, Bharata Natyam pa je začela resno učiti leta 2008 pri Gangi v Avstriji in kasneje pri PD Salam Ghazeea z Vesno Jevšenak. Izpopolnjevala se je pri več znanih tujih učiteljih (Nivedita Badve, Leela Samson, Priyadarshini Ghosh Shome, Kirti Ramgopal, Hemant Devara, Kinga Malec, Durga Arya …) v različnih klasičnih stilih indijskih plesov (Bharata Natyam, Kathak, Kuchipudi, Odissi), pa tudi indijskih folklornih (Garba, Dandiya, Ghoomar, Bhangra, Rajasthani, Kashmiri… ) in modernih Bollywood plesih, vključno s perzijskimi ter fusioni. Od leta 2010 v PD Salam Ghazeea poučuje Bharata Natyam in Bollywood, tako moderni kot s folklornimi elementi. Ganga in Darya pogosto nastopata skupaj na odru, kjer predstavljata svoje edinstvene plesne stvaritve. Med njima vlada močno in trajno prijateljstvo ter globoka ljubezen in znanje o indijskem plesu, umetnosti in duhovnosti.

Eva Štruc


Druga solistka večera bo Eva Štruc, ki je svojo plesno pot začela pri 5 letih starosti v mažoretni skupini Mažorete Laško, kjer je trenirala, nastopala in tekmovala 13 let, nato so jo začele zanimati druge plesne zvrsti. Sprva se je v društvu KUOD Bayani posvečala klasični obliki orientalskega plesa, zatem pa se je pod mentorstvom Mance Pavli usmerila v sodobno različico, imenovano Tribal fusion. Hkrati je začela odkrivati svet indijskega plesa, ki jo je tako prevzel, da se mu intenzivno posveča zadnjih 15 let. Najprej je trenirala in ustvarjala s Sylvio Valentine, med bivanjem v Latviji se je povezala s plesno skupino iz Rige pod vodstvom Ravija Solankija, rada pa sodeluje tudi z ljubljanskim plesnim društvom Salam Ghazeea. Ves čas poglablja svoje znanje na delavnicah mednarodno priznanih učiteljev ter koreografov (Saroj Khan, Hemant Devara, Nivedita Badve, Subhash Viman Gorania, Leena Patel, Pavan Prasad …). Poleg modernega stila bollywood plesa obvlada tudi folklore kot so bhangra, garba, rajasthani in lavani, od klasičnih oblik pa jo najbolj fascinira kathak. Izjemno uživa vsakič, ko stopi na oder, in ima priložnost z občinstvom deliti svojo ljubezen do indijskega plesa ter jim predstaviti barvit svet te navdihujoče plesne zvrsti.

Vesna Jevšenak


Tretja solistka večera bom Vesna Jevšenak, dolgoletna plesalka, učiteljica in vodja PD Salam Ghazeea. Poleg orientalskega in bollywood plesa plešem tudi enega izmed 7 klasičnih indijskih plesov, Bharat Natyam, s katerim sem se prvič seznanila leta 1997 v spomladanski plesni šoli v sklopu JSKD, pod vodstvom indijskega učitelja Ujwala Bholea, ki je postal njen dolgoletni učitelj. V Indiji sem obiskala intenzivni tečaj pri A.K.Lakshmanu. Poleg tega, da se je vsakoletno izobraževala pri Ujwalu Bholeu, ki je prihajal v Ljubljano, se je udeležila intenzivnega izobraževanja v njegovem domačem kraju Lonavli v Indiji. Izobraževanje nadaljuje pri njegovi učenki Nivediti Badve. Bila sem prva učiteljica Bharat Natyama v Sloveniji in še vedno poučujem ta zahtevni plesni stil, hkrati pa je skupaj z učiteljem Ujwalom Bholeom in od leta 2011 z Nivedito Badve širiva kulturo indijskega klasičnega in modernega plesa v Sloveniji, s številnimi plesnimi predstavami v Sloveniji in tujini.

Narendra, Iztok in Marko.


Nastopil bo tudi moški trio, ki ga zastopajo Iztok, Marko in Narendra. Iztok se že desetletje ukvarja z indijskimi plesi kot so bollywood, kathak in bhangra za svojo plesno širino pa dopolnjuje z raziskovanjem drugih plesnih zvrsti kot so swing, kavbojski in irski plesi. Marko je svojo plesno pot začel kot plesalec latinsko-ameriških plesov, nadaljeval kot inštruktor zumbe in kreator plesne vadbe balkanika, zadnje čase pa ga precej navdihujeta indijska plesa Bollywood in Bhangra.Narendra že vrsto let pleše bollywood in prinaša v ples pravo indijsko energijo ter pomaga pri razumevanju plesnih gibov, kako so povezani z njihovo kulturo. (vabi na prekrasno predstavo indijskih plesov Vesna Jevšenak z odlično ekipo nastopajočih. Jesenski plesni festival Sharad se bo zgodil v nedeljo, 17.11. ob 18.00 v Kulturnem centru Zalog, Zaloška 267 v Ljubljani. Vstop je prost, dobrodošli so prostovoljni prispevki.)