Jana Kovač Valdes. Čarobnost, kjer pogum, upanje in ustvarjalnost premagujejo ovire!

Koreografinja in pedagoginja Jana Kovač Valdes na vaji za predstavo Misija: Smogolovka. (foto: ZS)

Lansko leto je plesna pedagoginja Jana Kovač Valdés kot režiserka in koreografinja pri projektu Predani korakom sodelovala prvič. In kot se nam to pri tem projektu zgodi večkrat, so otroci ‘ukradli njeno srce. Intervju je pripravila Zavarovalnica Sava.

Neskončno veseli in hvaležni smo, da se nam je v družbi Konservatorija za balet in glasbo Ljubljana pridružila tudi letos. Ker je zasnovala nekoliko drugačen koncept predstave, smo seveda radovedni, kako nas bodo otroci z odra Križank nagovorili letos. Jana, pozdravljeni. Kaj je tisto, kar je lani ‘ukradlo vaše srce’?
Lanska izkušnja je ostala res globoko zapisana v srce. Od začetne vznemirjenosti, ki je bil bolj strah pred neznanim, do navdušenja na koncu, ko sem po tednu dni ustvarjanja spoznala, kakšen privilegij sem imela delati z otroki, ki jim gibanje ni samo po sebi umevno. Prevzela me je njihova radost, navdušenje in entuziazem, ki ga doživljajo ne glede na njihove ovire. Ganilo me je to, kako premagujejo njihove omejitve in se spopadajo z izzivi, ko dobijo priložnost ustvarjati in nastopati. Proces ustvarjanja predstave je ustvaril močne vezi med vsemi udeleženci in ti otroci res izražajo neverjetno hvaležnost in ljubezen, kar je ustvarilo globoko povezanost med njimi, menoj in otroki, ki niso imeli ovir v gibanju. Skozi proces dela z njimi sem se naučila ogromno o potrpežljivosti, sočutju in vrednosti različnosti. Ti otroci ti pomagajo, da začneš svet gledati z drugačnimi očmi in ceniti vsak trenutek.

Na vaji

Misija: Smogolovka je naslov letošnje predstave. Sicer ne pričakujemo, da boste izdali vse skrivnosti, ampak – kdo ali kaj je Smogolovka?
Smogolovka v predstavi je domišljijski stroj za pretvarjanje onesnaženega zraka v čist in svež zrak, ki ga želimo vsi. Lahko pa jo razumemo kot metaforo za širše okoljske probleme, kot opozorilo na nevarnosti, ki jih prinaša onesnaženje zraka, in spodbuda k iskanju rešitev za bolj čisto okolje.

Poleg tega, da s projektom Predani korakom razbijamo tabuje o gibalni oviranosti in otrokom dajemo pogum in krila, se torej oziramo tudi na področje lepše okoljske prihodnosti. Kako boste združili toliko sporočil v eno predstavo?
Otroci imajo radi plesne dramatizacije različnih tematik. Zgodbe so v procesu učenja pogosto zelo priročno sredstvo za pridobivanje novih znanj in ozaveščanj o mnogih problematikah sveta. Tokrat se namenoma izogibam poudarjanju razlik med gibalno oviranimi in otroki, ki teh težav nimajo. Lahko so enakovredni protagonisti vsebine, ne glede na zmožnosti. Vsi smo lahko karkoli in kdorkoli. Morda otrok na invalidskem vozičku celo lažje ponazarja neko vlogo, kot otrok, ki se giblje brez težav. Vsi živimo na istem planetu, vsi smo ali pa bomo žrtve posledic, ki jih človek s svojim nespametnim delovanjem povzroča okolju … živalim, rastlinam, sočloveku. S predstavo seveda ne bomo reševali sveta pred onesnaženostjo, bomo pa ozaveščali sebe in ostale o tem, da nam ni vseeno. S predstavo želimo spodbuditi k razmišljanju in navdihniti otroke, da postanejo varuhi okolja tudi v resničnem življenju.

Smo sredi delavnic, kjer nastaja predstava, ki jo bomo 27. avgusta spremljali v Križankah. Kako potekajo vaje in kakšna energija se plete med otroki?
Kot lani, so se otroci spet hitro povezali med seboj in ustvarjalna energija raste. Vaje imamo vsak dan popoldan od 13.00 do 16.30 in potrudili se bomo, da bo po šestih dneh na odru zaživela predstava s pomembnim sporočilom. V procesu nastajanja predstave vsi udeleženci rastemo tako osebnostno kot umetniško. Otroci na vozičkih (letos jih je kar pet) in plesalci si med seboj izmenjujejo znanja, izkušnje in navdih, kar prispeva k osebnemu razvoju. Otroci na invalidskih vozičkih pogosto pridobijo večjo samozavest, saj vidijo, da lahko enakovredno prispevajo k predstavi, učenci plesne šole pa doživijo radost sodelovanja in pomoči, kar poglablja njihovo čustveno ineligenco. Že po prvem dnevu delavnice čutim, da je ustvarjalna energija, ki se poraja tako pri meni kot otrocih, preplet čustev, inovativnosti, radosti in povezovanja. Nastaja umetniško delo, ki globoko vpliva na vse udeležence na več ravneh.
Na odru bo tudi veliko cevi. Čemu bodo služile?
Za letošnjo predstavo sem k sodelovanju povabila glasbenika Blaža Celarca, s katerim sicer še nisem sodelovala, me je pa navdušil v otroški predstavi Plesnega gledališča Ljubljana: Povodni mož Ambrož, v kateri je zelo izvirno uporabil različne cevi, ki pa niso samo navadne cevi, ampak so različno dolge, vsaka drugače uglašena in so tako tudi glasbeni instrumenti. Zelo sem mu hvaležna, da se je odzval vabilu in prepričana sem, da bomo s skupnimi močmi ustvarili zanimivo glasbeno-plesno predstavo. Cevi so nenazadnje gradbeni material, ki lahko v funkciji domišljije postanejo izpušne cevi, dimniki ali glasbeni instrumenti. Z Blažem nam bo v svet domišljije pomagal igralec Lutkovnega gledališča Brane Vižintin, song za našo predstavo pa je prijazno ustvaril Andrej Rozman Roza. Vizualno podobo predstave bosta ponovno ustvarili scenografinja Sara Slivnik in kostumografinja Mojca Janželj Tomažič.
Zdaj, ko veste, koliko čustev izvabi iz sodelujočih in gledalcev ogled predstave, kako bi jih povabili v Križanke?
Pridružite se Misiji reševanja problema onesnaženja zraka. Skupaj z nami odkrijte, kako lahko tudi domišljija premaga pasti onesnaženja in ustvari čistejšo in svetlejšo prihodnost. Vabljeni, da doživite čarobnost, kjer pogum, upanje in ustvarjalnost premagujejo ovire! Ne zamudite priložnosti, da postanete del zgodbe, ki odpira oči in duha.

In za konec le še eno vprašanje: kdo je bolj nestrpen in nervozen tik pred predstavo – vi ali otroci?
Naj odgovorim tako kot lani. Občutki in pričakovanja so enaki. Trema zagotovo bo, tako pri otrocih, kot pri meni in prav je tako. Trema, ki ne duši ampak daje polet. Otrokom vedno rečem, da je trema pokazatelj tvoje odgovornosti do gledalcev in prepričana sem, da bodo otroci, ko stopijo na oder, samo še uživali. No, jaz bom pa še toliko bolj nervozna, saj moram glede na kratek čas, ki ga imamo za študij predstave, misliti na vse ostalo, da se izide, kot smo predvidevali. Z lansko predstavo smo navdušili avditorij Križank, zato je odgovornost še večja. Nam bo uspelo tudi letos? Pa tudi, če se kaj zalomi, ni nič dramatičnega … pomembno je, da se znamo izvleči iz zadrege in kaj malega tudi improvizirati.

Misija: Smogolovka bo v Poletnem gledališču Križank na sporedu 27. avgusta 2024 ob 18. uri. Vstopnice za predstavo so brezplačne, prevzeti pa jih je mogoče na blagajni Križank od ponedeljka do petka med 10. in 20. uro, v soboto med 10. in 14. uro ali eno uro pred začetkom prireditve.