Svetovna prvaka v kombinaciji Akim Pekunov in Maša Kastelic obranila naslov članskih državnih prvakov v latinskoameriških plesih!

Plesna akrobata Akim Pekinov in Maša Kastelic sta na parketu dvorane Austria Trend hotela v Ljubljani obranila naslov najboljšega članskega para v državi. (foto: Srečo Katona)

Državno prvenstvo v latinskoameriških plesih se je odvijalo na dan žena in prineslo solze sreče in tudi nekaj solz žalosti plesnim parom in solistom!

Lahko zapišem, da se državno prvenstvo v latinskoameriških plesih tradicionalno odvija v organizaciji PK Feniks iz Ljubljane in tudi to tradicionalno na parketu dvorane v Austria Trend hotelu. Šef Feniksa Blaž Pocajt in Natalija Banovič šefica PK Samba (organizira standard in kombinacijo) sta edina, ki se sploh lotita organiziranja državnih prvenstev in vzporedno istega dne še kvalifikacijskega turnirja oz. pilotnega projekta.

V soboto, 8. marca je bil plesni štart že zjutraj ob pol devetih, ki se je nadaljeval ob 14.30 s polfinalom mlajših in starejših mladincev in ob 15.30 so štartale solistke in en solist s svojim državnim prvenstvom.

Mija Stojanović

27 solistk je plesalo v šestih kategorijah. Med mlajšimi pionirkami je zmagala Zara Alibegić iz Feniksa, med pionirkami Mija Stojanović iz Sambe, med mlajšimi mladinkami Ula Horvat Bavcon iz Bolera, med mladinkami Kaja Kmet Džamdžič prav tako iz Bolera. Med starejšimi mladinkami Monika Rant iz Diamanta. Kalista Vidmar iz Bolera pa je kot edina članica seveda tudi zmagala. In mi zaupala, da je bila sobotna tekma pa res njena zadnja saj bo dala prednost prihajajoči generaciji.

Katja Kmet Džamdžič

Edini moški predstavnik Jaka Krošl iz Diamanta je zaplesal med starejšimi mladinci in postal državni prvak. Na moje vprašanje zakaj plesati solo je večina državnih prvakinj odgovorila, da plešejo zato, ker ne najdejo primernega plesnega partnerja saj, če bi ga našle bi zagotovo plesale v paru.

Monika Rant

Edino Monika Rant, ki je postala državna prvakinja že devetič, pravi, da ta zvrst postaja vse bolj popularna, da se razvija, da rada hodi na turnirje v tujino in bo to počela še kar nekaj časa.

Jaka Krošl

Tudi Jaka je bil poseben v odgovoru: ‘Prišlo je do tega, da sem ostal brez plesalke in sem si rekel, da imam za nekaj časa dovolj žensk in bom imel malo odmora. Danes sem plesal zase, za publiko in trenerko.’ O solo kategoriji se razvija precej debate o primernosti, o tehnični izvedbi, o izgledu, a številke kažejo, da ta zvrst postaja resna, tudi finančna, uspešnica v tujini, mi pa ji počasi sledimo.

Kalista Vidmar

Vsekakor se številka solistov približuje številu plesnih parov, ki jih je bilo na letošnjem državnem prvenstvu v latinskoameriških plesih 38. Spomnimo, da je lani tekmovalo 43 plesnih parov. Število se zmanjšuje, razloge pa že nekaj časa iščemo in iščemo, a prave formule za povečanje števila parov zaenkrat še ni. Vsekakor čaka novo predsednico sekcije za latin in standard Natašo Ambrož (nadomestila bo Marka Vodnika, ki pa ostaja v upravnem odboru), ki bo s sklepom cela lista izvoljena na skupščini Plesne zveze Slovenije v sredo, 12. marca, veliko dela.

Marko Vodnik se poslavlja kot predsednik sekcije za latin in standard, a ostaja v odboru.

Nataša pravi: ‘Potrebno je nekaj prenove v tekmovalnem pravilniku glede na to, da imamo manj tekmovanj je potrebno pregledati točkovni sistem. Nimamo več rejting turnirjev in moramo videti kako to prilagoditi. In pa povezava z našimi južnimi sosedi, čeprav gre nekaterim to malo v nos ampak to je naše prvo tržišče na katerem lahko sodelujemo. Moramo organizirati kakšno mednarodno tekmovanje in uskalditi sisteme in pravila, da lahko prehajamo iz ene federacije v drugo. Trenutno je to problematično. Dolgoročno pa seveda urediti finance.’ Nataša je tudi spregovorila o problemu plesne zveze Heritage, a to izjavo bom vključila v televizijsko reportažo. Nataša je bila na državcu delegatka Plesne zveze in nadzorovala, da je potekalo vse po pravilih. In tudi je. Nekateri smo vseeno malo negovovali nad majhnostjo dvorane in plesišča, a Blaž in ekipa zadostijo vsem pravilom, letos so zgradili še majne tribune, da je bila vidljivost za gledalce boljša. Med publiko sedijo seveda samo tisti, ki so neposredno involvirani v ples – starši, dedki, babice, prijatelji. No, nekaj publike izven je vseeno bilo zahvaljujoč moji objavi na twitterju, so mi povedali tisti, ki so sedeli za mano. Metka Mesesnel Bizilj, ki je povezovala tekmovanje od jutra je bila tudi ob 18.00, ko je natančno štartalo prvenstvo, dobro razpoložena. Urška Pocajt je skrbela, da je prireditev potekala po ‘reglcih’ in, da smo vsi novinarji prejeli svojo akreditacijo. Lepo je bilo videti na tribuni tudi predsednika Plesne zveze Jadrana Živkoviča, saj se ne spomnim, da bi se kdaj udeležil državnega prvenstva v latinu ali standardu. Popravite me, prosim, če sem ga zgrešila. Enako lepo je bilo videti nekdanje plesalke Jagodo Batagelj, Melindo Škufca, Majo Geršak, pa plesno trenerko in sodnico Barbaro Nagode Ambrož, nekdanjo predsednico PZS Meto Zagorc.

Delegatka PZS Nataša Ambrož in sodniki: Jurij Batagelj, Niko Basarič, Matej Krajcer, Špela Kralj, Nejko Levak, Mateja J. Mazovec in Valerija Rahle Mbanwi.

Sodniška četica v sestavi: Matej Krajcer, Jurij Batagelj, Niko Basarič, Nejko Levak, Mateja J. Mazovec, Valerija Rahle Mbanwi in Špela Kralj je imela v rokah škarje in platno. Špela in Valerija sta podali zaprisegi sodnikov, da bodo ‘spoštovali vsa pravila in sodili v pravičnem duhu‘, a za vse plesalce zagotovo razplet ni vedno takšen kot so pričakovanja.

Zmago Jelinčič je odprl prvenstvo.

Prvenstvo je odprl Zmago Jelinčič, nekdanji baletni plesalec in poslanec, ki je nekaj svojih izrečenih misli zapisal tudi v bilten. Pobudo je dala mama plesalke Nee Omerzu. V nagovoru je poudaril, da ‘država ne daje dovolj denarja za ples’, a treba je Zmaga popraviti. Država daje veliko denarja za ples, a ne za zvrst, ki smo jo gledali v soboto. O financah, ki se pretakajo in dodeljujejo sodobnemu plesu bom pisala kmalu, saj je Ministrstvo za kulturo objavilo seznam plesnih projektov, ki jih bo financiralo v letošnjem letu.

Frizura Ize Vidergar (s soplesalcem Danom Hudetom) je bila le ena od mnogih atrakcij na plesišču izpod rok Milane Chekanove.

Pa nazaj na parket, kjer nas je čakal mimohod bleščečih plesalcev in plesalk. Plesalke in plesalci so bili izjemno skladni in krasno oblečeni. Oblikovalci plesnih oblek pa prepoznavni od PaulaGeorge, DF Atelier, Savich iz tujine do domačih kreatoric Nataše Ambrož in Zdenke Arko. Oblikovalka plesnih frizur in nekdanja plesalka Milana Chekanova mi je po tekmi povedala, da je za to državno prvenstvo naredila šestindvajset frizur. ‘V petek sem jih naredila trinajst in danes spet trinajst. Ja, nekatera dekleta gredo s frizuro tudi spat ampak se ne pokvari, ker dobro polakiram ali zageliram. Moram biti zelo hitra in za eno frizuro porabim približno 45 minut časa.’

Rubi Pocajt in Darius Ioan Draghici

Tisti najmlajši porabijo seveda manj časa, a umetelne frizure je opaziti že v nižjih starostnih kategorijah. Recimo pri Rubi Pocajt, ki je s soplesalcem Dariusom Ioanom Draghicijem (Feniks) zmagala med mlašimi mladinci. Živalski vzorec obleke je ponovila z državnega prvenstva v standardnih plesih tudi zato, da sta bolj opazna.

Uliana Galchun in Samuel Pavlin

Tudi Uliana Galchun, ki je s Samuelom Pavlinom (Diamant) zmagala med pionirji je bila krasna v viola obleki in elegantni frizuri.

Karlo Šarac in Ina Mujezinovič

Med mlajšimi mladinci sta zmagala Karlo Šarac in Ina Mujezinovič (Feniks). Inina rumena obleka je prišla izpod rok Nataše Ambrož. Karlo je bil skladno počesan in je komaj dočakal izjavo za mojo reportažo. ‘Ful sva trenirala’, je dejal in komaj čaka junijsko kombinacijo, da si okoli vratu obesi še tretje zlato.

Mylana Poluliakhova in Oskar Preložnik

Tudi Oskar Preložnik je z Mylano Poluliakhovo (Feniks) naslovu najboljšega v standardnih plesih dodal še latinskoameriški stil. Mylana si je v lase vpela rdečo rožo, da je malo popestrila elegantno črno obleko.

Zala Hauptman in Nik Franci Visnovič

Med starejšimi mladinci pa razplet ni bil enak državnemu prvenstvi v standardnih plesih. Prvaka Nik Franci Visnovič in Zala Hauptman (Bolero) sta bila tretja. Je pa Zala briljirala v elegantni črni obleki Alenke Arko.

Stopničke starejših mladincev: državna prvaka Kaja Katona in Jaka Mihalič Rader, druga Julija Markovič Halik in Denis Nali, tretja Zala Hauptman in Franci Nik Visnovič, četrta Dan Hude in Iza Vidergar, peta Žiga Pogačar in lana Bržan, šesta Tian Kodrič Mlakar in Nina Bračič.

Veselje nad doseženim drugim mestom sta iskreno pokazala Denis Nali in Julija Markovič Halik (Bolero). To je zanju velik uspeh saj sta šele letos prestopila v višjo starostno kategorijo in, če sem prav videla jima je manjkala ena točka do prvega mesta. To je pripadlo Jaki Mihaliču Raderju in Kaji Katona (Feniks). Tudi onadva sta se zelo razveselila razglasitve. Jaka in Kaja sta plesala tudi v kategoriji pod 21 let in zasedla drugo mesto.

Jaka Bračko in Venera Spasova

Nepremagljiva v tej kategoriji sta Jaka Bračko in Venera Spasova (Samba), ki sta zasedla tudi tretje mesto v članski kategoriji. Z nastopom sta bila zelo zadovoljna.

Neža Colja in Stefan Chiari

Malo manj sta bila zadovoljna aktualna državna prvaka v standardu in lanska tretja v latinu Stefan Chiari in Neža Colja (Feniks), ki sta se uvrstila na četrto mesto. Ampak kot sama pravita ‘never give up’, naj bo spodbuda za nadaljni razvoj in ‘napad’ na najvišjo stopničko v kombinaciji.

Maša Kastelic in Akim Pekunov

Tam se je namreč sprostilo mesto, ki sta ga kar nekaj let zasedala Akim Pekunov in Maša Kastelic (Feniks). Akim in Maša (v krasni črni obleki s črnimi rokavicami) po osvojenem naslovu svetovnih prvakov v kombinaciji, tekmujeta od letos dalje samo latin. In obranila sta lanski in predlanski naslov. Pa še kakšnega izpred let, če pogledam v arhiv. ‘Bila je krasna tekma, lep prostor, fajn vzdušje…ampak pri nas itak nikoli ne veš do konca kako se bo razpletlo,’ sta dejala po tekmi. No, nihče seveda ni dvomil v njuno zmago.

Nino Djordjević in Ana Gedl

Podprvaka sta ostala Nino Djordjevič in Ana Gedl (Samba), ki se je odela tudi v črno barvo. Črna je namreč kar zaznamovala članski finale.

Natja in Marko Orehek sta trinajstič postala državna prvaka; Uroš in Bojana Zarnik pa sta zasedla drugo mesto.

Zelo razpoložena sta bila oba seniorska para kategorije III. Zakonca Uroš in Bojana Zarnik sta si priplesala drugo mesto, Marko in Natja Orehek pa trinajsti naslov državnega prvaka. Oba para plešeta in trenirata v Feniksu.

LadyBugz

Organizator Blaž Pocajt je poskrbel tudi za glasbeno spremljavo v živo. V kategorijah starejših mladincev, pod 21 let in v članski kategoriji je v živo pel trio LadyBugz. Trio je odpel tudi himno in nas popeljal v državno prvenstvo, kar boste lahko videli ob ogledu reportaže, ki jo pripravljam za nedeljo, 23. marca ob 18.45 na TV3. Takrat boste lahko prisluhnili tudi izjavi sodnice Špele Kralj, ki sem jo s pomočjo Blaža komaj prepričala, da je podala izjavo, ker ‘upoštevam pravila, da lahko komentiram kot članica sodniške ekipe šele od ponedeljka dalje’, je razlagala Špela. A na koncu sva vseeno uredili, da je moj volk sit in Špelina koza ostala cela ali pa obratno. Vse rezultate si lahko ogledate na spletni strani Plesne zveze Slovenije, ki v torek, 11. marca ob 18.30 v kinu Bežigrad v Ljubljani, podeljuje priznanja za naj plesalce lanskega leta. Poročam z dogodka.

Vabljeni na ogled TV reportaže v nedeljo, 23.3. ob 18.45 na TV3. (foto: Srečo Katona)