Pogovor z Minko Veselič Kološa, strokovno sodelavko za ples na Javnem skladu za ljubiteljske dejavnosti Maribor
Draga Minka, leto se je odplesalo in januar zate vedno pomeni tudi priprave na Zimsko plesno šolo. Pa napišiva najprej, kakšno leto je za tabo oziroma za JSKD?
Leto 2022 je po dveh okrnjenih sezonah zaradi pandemije znova omogočilo bolj normalno delovanje. Izvedli smo v celoti zastavljen program. Sicer je bila skromnejša udeležba plesalcev na lanski Zimski plesni šolo (ZPŠ), prav tako nekaj manj prijavljenih miniatur na območne plesne revije, vendar pa je ugotovljena še višja kakovost delujočih skupin in posameznikov.
Morda so ravno vse omejitve vplivale na še večjo zagnanost in željo po plesnem ustvarjanju, ki nas navdušujejo z močno odrsko prezenco, izpovedno strastjo in čutno poglobljenostjo. Posamezne plesne sredine so poleg letnih produkcij izvedle še samostojne plesne predstave, projekte in sodelovale na Odprti plesni sceni Festivala Lent ter na Festivalu plesne ustvarjalnosti mladih ŽIVA. Tako lahko rečem, da sem hvaležna vsem, ki se še vedno tako predano ukvarjajo z ljubiteljsko plesno umetnostjo in se povezujejo z nami.
Letošnja Zimska plesna šola bo nekoliko prej kot običajno, in sicer od 3. do 6. februarja, saj se prilagajate šolskim počitnicam. Kako si oblikovala letošnji program in s čim se nisi omejevala?
Edina stalnica v našem življenju so spremembe. Po mnogih letih kontinuiranih ZPŠ ob koncu februarja tokrat tri tedne prej, kar je seveda vplivalo tudi na še zgodnejše priprave razpisa. Od lanskih pedagogov je letos samo Saša Lončar, sicer pa so ostali pedagogi prvič ali po več letih znova z nami (Vita Osojnik, Lea Orož, Simon Wehrli, Maša Kagao Knez, Gašper Kunšek in Mojca Kasjak).
Kot vedno želimo ponuditi vsestransko pester nabor plesnih delavnic, od baleta, sodobnih in sodobno-modernih plesnih zvrsti, urbanega plesa, afro plesa do delavnic za mentorje, Feldenkraisa v ples in Kreativnih terapij s plesom. Dodatna ponudba so še masažne oblike Chi Nei Tsang in Tok Sen, ki jih opravlja sicer vsem znana plesalka Jasmina Križaj. Vsak od gostujočih pedagogov predstavlja na delavnicah svoj osebni plesni pristop, ki temelji na poznavanju različnih plesnih tehnik in večletnih odrskih in plesnih izkušnjah. Gotovo bodo mladi plesalci doživeli in užili tisto potrebno svežino in nove plesne modrosti, ki bodo vplivale v prihodnje na njihovo še večjo plesno zrelost. Omogočiti mladim iskanje njihove lastne plesne individualnosti, drugačnosti, drznosti se mi zdi, da je poslanstvo takih delavnic.
Se pedagogi radi odzovejo tvojemu vabilu, in predvidevam, da je najtežje uskladiti časovnico?
Plesni pedagogi se vedno z veseljem odzovejo, in ko je izbor programa zaključen, se oblikuje še časovnica, ki zahteva tehten premislek, kako si delavnice sledijo in kdaj je čas zanje najbolj primeren. Klasi si sledijo tako, da je možno izbirati lažjo ali pa zahtevnejšo raven. Ponavadi mladi plesalci izberejo dve do tri delavnice dnevno.
Kaj si želiš, da udeleženci odnesejo od vsake Zimske plesne šole in kaj konkretno od letošnje?
Zimska plesna šola ima najdaljšo nepremakenjeno tradicijo delovanja pri JSKD in vedno si želim, da udeleženci pridobijo nova znanja, izkušnje, se medsebojno povezujejo in družijo. Tudi letos ni nič drugače. Vsem udeležencem privoščim odlično počutje in veliko dobrega razpoloženja. Vedno dobrodošli vsi!
Vedno je na programu tudi ogled plesne predstave. Letos je to Produkcija Zavoda Muzeum Alegorije mesecev – Atributi. Zakaj ravno ta predstava v ponudbi, ki je brez dvoma množična?
V spremljevalnem programu ZPŠ že nekaj let zaporedoma sodelujemo s Festivalom Platforma sodobnega plesa, ki ga umetniško in programsko oblikuje producentka Mojca Kasjak v organizaciji Zavoda Moja kreacija, tako je izbor predstave v njeni domeni. Prepričana sem, da bo za udeležence ZPŠ, ki imajo s kartico ZPŠ ogled brezplačen, predstava zelo navdušujoča, saj sta izvajalca vrhunska plesalca Beno Novak in Kristyna Šajtošová, v izvrstni režiji Barbare Novakovič.
Kaj je tisto najbolj navdušujoče v slovenskem plesnem prostoru, nad čim si vedno znova navdušena?
Še vedno sodimo med najbolj plesni narod, kar me navdušuje. Po eni strani množičnost, po drugi strani pa potem ‘jagodni’ izbor mladih plesnih raziskovalcev v vseh zvrsteh. Poslanstvo JSKD-ja je, da ustvarjamo profesionalno mrežo za vsestranski razvoj ustvarjalnih potencialov v kulturi, omogočamo osebno rast, kulturno povezovanje, spodbujamo izobraževanja, organiziramo prireditve v celotnem piramidalnem sistemu, in temu delu sem predana vse življenje. Zato me vedno znova navdušujeta plesni entuziazem in radovednost do novih znanj in izkušenj. Z veseljem pričakujem vse zainteresirane plesalce, pedagoge, koreografe in mentorje na 38. ZPŠ v Mariboru!
Se vidimo v Mariboru in želim uspešno leto.