Bravo, Akim Pekunov, bravo, Maša Kastelic! Bron na svetovnem prvenstvu v kombinaciji desetih plesov!

Čestitke, Maša in Akim! (foto: FB)

Včeraj se je na Portugalskem odvijalo svetovno prvenstvo v kombinaciji standardnih in latinskoameriških plesov in naš par Akim Pekunov in Maša Kastelic je dosegel odlično tretje mesto!

Krasno je zapisati krasne plesne novice na nedeljsko dopoldne. Včeraj se je na Portugalskem v Vila Nova de Famalicão odvijalo svetovno prvenstvo v kombinaciji desetih plesov, na katerem sta naša državna prvaka Akim Pekunov in Maša Kastelic v tej disciplini osvojila bron. Bi kar dopisala, končno, saj že nekaj časa nismo bili na stopničkah.

Miša Cigoj in Anastazija Novožilova na podelitvi nagrad Povodni mož; levo trenerka Barbara Nagode Ambrož. (foto: arhiv PP)

Z naslovi najboljših so se okitili tudi Miša Cigoj in Anastazija Novožilova ter še pred tem seveda Andrej Škufca in Katarina Venturini. Oba para sta bila svetovna prvaka v tej kategoriji.

Nadija Bičkova in Miha Vodičar sta zadnji par, ki je stal na vrhu stopničk v kombinaciji desetih plesov. (Foto: arhiv PP)

In popravljam informacijo, saj sem čisto pozabila na naslov svetovnih prvakov Mihe Vodičarja in Nadije Bičkove leta 2015. To je bil tudi zadnji osvojeni naslov najboljšega para v kombinaciji. Hvala, Roman Maček za opozorilo na družbenem omrežju Facebook (FB).

Akim in Maša s trenerjema Vedranom Ćelićem in Blažem Pocajtom (foto: FB)

Akim in Maša sta plesala v konkurenci tridesetih parov, z njima sta bila trenerja Vedran Ćelić in Blaž Pocajt. Zmaga je odplesala v Ukrajino k paru Earle Williamson in Veronika Myshko, druga sta bila Poljaka Armand Fazullin in Klaudia Iwanska.

Finalisti prvenstva (foto: FB)

Tekmovanje je organizirala portugalska plesna zveza in zveza Associação de Ginástica e Dança de Famalicão, ki je zelo ponosno napovedovala deveto edicijo plesnega tekmovanja Famalicão Dança. V sodniškem panelu ni bilo slovenskega sodnika, zato je uspeh našega para še toliko slajši. Akim in Maša sta mi obljubila izjavo, takoj ko se vrneta domov. S prošnjo za izjavo sem ju ujela zgodaj zjutraj, ko sta se ravno čekirala v Portu.

Urška Marinko (desno) kot nekdanja uslužbenka PZS ne pozna pravil. (Foto: arhiv PP)

Je pa svoje vtise strnila na facebooku Urška Marinko, ena od trenerk v PK Feniks, kjer Maša in Akim trenirata oziroma sta člana tega kluba. Zapis je nelektoriran. “Medtem ko vsi mediji poročajo o rezultatih, druge ali tretje slovenske nogometne lige in ostalih ligaških tekmovanj, ni prostora za objavo NEVERJETNEGA dosega BRONA na SVETOVNEM PRVENSTVU v 10 plesih, športnega plesnega para, Akima Pekunovga in Maše Kastelic. Z uvrstitvijo v finale in osvojitvijo 3.mesta na svetu v kraljevi disciplini, je Sloveniji povrnjeno mesto na zemljevidu športnega plesa. Mediji in slovensko ljudstvo pozna športni ples iz časa Andreja in Katarine, od zaključka njune kariere, pa je sledil medijski mrk in še vedno traja. Zasledila sem, da bodo slovenske tenisačice prejele denarno nagrado za uvrstitev v polfinale, medtem ko v športnem plesu plesni par in trenerji potujejo na lastne stroške in za tovrstno uvrstitev ne prejmejo ničesar. Morda pa vseeno kakšen od medijev zasledi zapisano objavo in bomo priča uradni objavi novice o uspehu športnega plesnega para. Bravo Akim in Maša, mi smo ponosni na vaju!”

Marko Vodnik, športni direktor in predsednik sekcije za standard in latin pri Plesni zvezi Slovenije (foto: arhiv PP)

No, Urška v svojem zapisu seveda malo pretirava in se dela nekoliko nevedno. Kot nekdanja uslužbenka Plesne zveze Slovenije seveda zelo dobro pozna pravila glede izplačil stroškov na uradna prvenstva. Marko Vodnik, športni direktor in predsednik sekcije za standard in latin pri Plesni zvezi, mi je natančno pojasnil, kakšna so pravila. “Plesna zveza Slovenije vsakemu paru, ki gre na evropsko ali svetovno prvenstvo, izplača tki. pristojbino v višini 250€-400€, odvisno, kje je tekmovanje. Če se par uvrsti v polfinale ali finale, se mu povrne polovica stroškov oziroma vsi stroški. Organizator tekmovanj pa vedno krije dva dni bivanja v hotelu. V primeru Maše in Akima pa se je naša sekcija odločila, da prejmeta povrnjene vse stroške (potni stroški in dnevnice) ne glede na uvrstitev. Glede na rezultat smo se prav odločili.” Kar se tiče medijev, pa bi Urška lahko poleg zapisa na FB sestavila tudi uradno PR-izjavo in jo poslala medijem, ki jih v Sloveniji mrgoli. In ni vrag, da ne bi poleg Parade plesa tega krasnega rezultata obelodanil še kdo drug.

Stefan Chiari in Neža Colja je par, ki gre na vse tekme. (Foto: Srečo Katona)

P. S. Objava članka je seveda sprožila odzive in oglasila se mi je Maruša Jazbec Colja, mama plesalke Neže Colja, ki s soplesalcem Stefanom Chiarijem tekmuje tako v latinu kot v standardu in je državna prvakinja v kategoriji under 21, ki pa ni uradno priznana kategorija: “Zanimivo je, kako PZS prilagaja pravila svojim parom (Feniks pari). PZS se je kar vnaprej odločil, da onadva dobita povrnjeno 100-odstotno, ne glede na uvrstitev. Naša dva (Stefan Chiari in Neža Colja PK Diamant, op. u.) sta dobila 300 evrov za stroške v Sibiu (kjer sta bila spet edina iz Slovenije, uradno latin svetovno člansko prvenstvo). Za vsa svetovna in evropska prvenstva U21 pa nismo dobili niti evra. Naša dva gresta povsod, prav zato, da se Slovenija pojavlja. Tudi v Sibiu sta šla zato, da je Slovenija zraven … Kar se objav tiče, pa vemo, kako aktivna je pa PZS (latin, standard), z veseljem bi jih označili v vseh objavah, ki jih imamo veliko. A kaj ko nimajo nobenega profila v medijih, še spletna stran je ojoj.

Tjaša Vulic in Luca Bussoletti sta nekdanja aktivna plesalca, ki sta ustanovila svoj klub poleg že uveljavljene blagovne znamke LT Couture. (Foto: arhiv PP)

Veliko dela čaka Marka Vodnika, da začne delati po vesti in ne po klubskih nagnjenjih. Sploh zdaj, ko sta svoj klub ustanovila Luca Bussoletti in Tjaša Vulič, nekdanja trenerja v Vodnikovi Kazini, in iz Kazine odpeljala vse plesne pare.