Direktor in umetniški vodja Ljubljana Festivala Darko Brlek je pozdravil navzoče novinarje, goste in pokrovitelje Ljubljana Festivala (LF), ki so 10. maja na novinarski konferenci zasedli Rdečo dvorano Mestne hiše Ljubljana (Mol). Častni pokrovitelj omenjenega festivala je ljubljanski župan Zoran Janković, ki je dan prej na seji mestnega sveta dejal, da kultura predstavlja zanj investicijo in ne porabo, kar potrjujejo tudi vsa ta leta sponzorji in podporniki poletnega ljubljanskega festivala. Janković je imenoval direktorja Brleka za izrednega menedžerja, ki že 25 let več kot uspešno vodi Ljubljana Festivala, v tem času pa zamenjal že nekaj županov. Festivalski program vsa ta leta pod Brlekovim vodstvom uspešno teče in raste, letos pa ob svoji 65-letnici predstavlja z gosti svetovnih in zvenečih imen umetnosti tudi veliko presenečenje.
In kaj svojim obiskovalcem ponuja 65. Ljubljana Festival? Letošnji program gosti veliko svetovnih imen s sveta glasbe in odrskih glasbenih del. Začel se bo s krstno izvedbo muzikala Vesna v Križankah že 7. junija (ponovitve 8.–10. junija in 16., 17. avgusta). Na novinarski konferenci je prisotne očarala Vesna/Flora Ema Lotrič in zapela songe iz muzikala Vesna. Če bo deževalo, se istega dne in ob isti uri Vesna prestavi na Gospodarsko razstavišče Ljubljana, kajti dela na novi strehi začnejo po končanem festivalu.
Slavnostno odprtje festivala bo zadonelo ob znamenitem vzkliku vladarici sveta "O Fortuna!", ko bo na odru donela veličastna kantata za orkester, zbor in soliste Carla Orffa Carmina Burana in v spektaklu pretresljivih scenskih efektov znamenite gledališke skupine La Fura Dels Baus iz Barcelone, ki bo gledalce prevzela tudi še s pomladnimi dišavami 27. junija na Kongresnem trgu. Junijski program je namenjen tudi Koncertu opernih arij v izvedbi mezzosopranistke Elῑne Garanča, potekal bo 30. 6.–2. 7. v Cankarjevem domu. V istem času bo tudi II. izvedba Ljubljana Festivala na Ljubljanici z bogatim programom študentov Akademije za glasbo in KGB Ljubljana, ki je bila prvič promovirana lani z vožnjo na ladjicah po reki Ljubljanici v Ljubljani, takratni zeleni prestolnici EU; 30. 6. bo na Peklenskem dvorišču Križank domoval Tomaž Domicelj s Čisto akustiko III.
Posebno pozornost si zasluži opereta E. Kálmánova Kneginja čardaša v izvedbi SNG opera in baleta Ljubljana ter Zagrebškega mestnega gledališča Komedija v režiji Ivana Lea Lema in v koreografiji Lea Mujića, pod dirigentskim vodstvom Veseljka Barešića; dogajala pa se bo 4. in 12.–14. julija. Na festivalskem programu bodo tudi tradicionalne romske in madžarske pesmi, ki jih bo s svojim ansamblom uprizoril znani Roby Lakatos (19. 7.)
Na odru Opere Ljubljana se bo 18. julija zgodil Hommage Tomažu Pandurju ob uprizoritvi njegove drame Brezmadežna po dramaturgiji ter dramski priredbi Livije Pandur in po romanu Colma Tóibína, v vlogi Marije bo nastopila Nataša Matjašec Roškar. Tomaž Pandur je že od leta 2002 gostoval na Ljubljana Festivalu, v času ko ni bil ravno zaželen pri nas in vse do svoje prezgodnje smrti, ko so se vrstile predstave: Hazarski slovar z izvrstno gibalno dramatizacijo Edwarda Cluga, Sto minut, Tesla, Tesla Electronic Company, Barok, Hamlet, Medeja in Faust. Darko Brlek je napovedal uprizoritev njegovega Fausta za prihodnje leto.
Poseben večer se bo dogajal 20. 7. v Unionski dvorani Grand hotela Uniona, ko se bo Šnitkejevem Koncertu za klavir in godala ter ob italijanskem ansamblu I Sosti Aquilni ter pianistki Anastaziji Terenkovi pridružil znani ameriški igralec, režiser ter producent John Malkovich z besedilom iz romana Grobovi in junaki Ernesta Sabata.
Sledil bo tudi 26. Koncert Vlada Kreslina (25. 8.), še prej pa skupina FUNtango s harmonikarjem Markom Hatlakom in Iztokom Mlakarjem (10. 8.)
Ob 40-letnici smrti Elvisa Presleyja bo slovenska skupina Sam´s Fever, skupaj s plesalci svinga skupine Retronom in uveljavljeno slovensko a capella zasedbo Jazzva ter v spremljavi Big Band RTV Slovenija z godali 21. avgusta oživljala glasbo kralja rokenrola.
Iz zakladnice opernih del bo na sporedu tudi komorna opera v srbskem jeziku Svatba (22. 8.) za šest ženskih glasov a cappella ter ob občasni spremljavi tolkal, ki je nastala v koprodukciji in novi postavitvi Festivala d ´Aixen – Provence in Ljubljana Festivala na glasbo ter po libretu v Kanadi živeče srbske skladateljice Ane Sokolović. Nacionalna operna hiša iz Pekinga bo gostovala s priljubljeno opero Giacoma Puccinija Madama Butterfly pod taktirko glasbenega vodje in dirigenta Yang Yang (23. in 24. 8.) Ob 200-letnici rojstva Richarda Wagnerja bosta prvič v Sloveniji predstavljeni njegovi monumentalni glasbeni drami Siegfried in Somrak bogov v izvedbi Mariinskega gledališča pod vodstvom Valerija Gergijeva. Na festivalu bo gostoval tudi znameniti in najstarejši ruski simfonični orkester Sanktpeterburške filharmonije pod vodstvom dirigenta Jurija Temirkanova (3. 7.).
Ob koncu novinarske konference je prisotne razvedril še en pevski prispevek, ki so ga uprizorile ‘Dinamitke’, glavne junakinje muzikala Mamma Mia!: Simona Vodopivec Franko, Alenka Godec in Damjana Golavšek, ko so ob klavirski spremljavi Patrika Grebla zadoneli songi te festivalske glasbeno-plesne uspešnice.
Predprodaja vstopnic teče do 6. junija in omogoča 10-odstotni popust, za člane Kluba Festivala Ljubljana pa 20-odstotni. Prodajna mesta so poleg blagajne Križank še: prodajalne Eventima, Petrolovi servisi, poslovalnice Pošte Slovenija, Kompasa ter Slovenske železnice Ljubljana, Celje, Koper in Maribor.
View Gallery
7 Photos