Letošnji Javni nastop učencev plesnih pripravnic in oddelka za sodobni ples KGBL je pristal na prav "čuden" datum. Njihovi učitelji so si namreč izbrali dan, ki ga poimenujemo tudi dan šaljivcev in šaljivih dražljajev, tudi nagajivosti in neresnic – 1.april. Nastopajoči so zaplesali sproščeno, veselo in navihano, vendar pa so se zelo resno (nič prvoaprilsko) lotili predstavitve svojega mesta, bele Ljubljane, prestolnice Slovenije. Lani smo skupaj z mladimi plesalci oddelka za sodobni ples KGBL spoznavali vesoljne razdalje in planetarne privlačnosti, ki so nam jih posredovali v svoji plesni predstavi Eppur si muove … in vendar se vrti! Letos pa so očitno pristali na trdih zemeljskih tleh in se usidrali v pristanu mesta Ljubljane. Plešoče ljubljanske razglednice so 1. aprila dopoldan in nato še zvečer zapolnile tako oder kot avditorij Linhartove dvorane CD in se v ozadju odra prav lepo bočile na video projekcijah.
Plesno popotovanje po ljubljanskih znamenitostih je bilo sila poučno, saj se je predstavila kopica zgodovinskih podatkov, v katere se je resno poglobilo 170 mladih plesalcev, jih proučevalo na vseh 6. razrednih stopnjah plesnega pouka in potem skupaj s plesnimi pripravnicami in seveda s svojimi učitelji spodbudno pretapljalo v koreografske oblike.
Otroci 3B pripravnice pod vodstvom Jane Kovač pa so raziskovali Ljubljansko barje, kjer med ogrožene vrste sodijo tudi zelena rega, urh, rjava in zelena žaba. Poskočne zelene in dolgokrake "žabe" so v prispodobi luči in video projekcije zaplavale po odru in nam približale svet barjanskih žab, bilo pa jih je toliko, da ni kazalo, da so kakorkoli ogrožena vrsta ….
Janina pripravnica 2B se je napotila po nakupih na pokrito tržnico, tudi na Pogačarjev trg, in uprizorila gibalno skico barvite ponudbe ljubljanskih branjevk: Sobotni nakupi s Plečnikove tržnice. Predstavljeni otroški plesi so bili prav prisrčno igrivi in ljubki, povrh pa še prijetno doživetje za gledalce, sorodnike in seveda za starše.
Zaščitnik mesta Ljubljane je sv. Jurij. Zgodba o Juriju, ki je ubil zmaja, pa izhaja iz legende o grškem Jazonu (v prevodu Jurij) in Argonavtih, ki so z ladjo Argo od Črnega morja pripluli po Donavi in Savi vse do Ljubljanice. Po izročilu legende je na jezeru, ki se je razlegalo od Vrhnike do Ljubljane, Jazon ubil pošastnega zmaja … tistega, ki krasi grb Ljubljane in Zmajski most…
V Janini koreografiji Jazon in Argonavti je predstavljen bojni ples in ritem odločnih korakov učenk 1.r in seveda žalostni zmajski konec strašnega Zmaja/Brina Vadnjal 4.r.
Janin 4.r se ni ustrašil nočnih senc Plečnikovih Žal, ko se je v plesu temačnih senc podal v namišljeno popotovanje duš. Plečnikove Žale – Vrt vseh svetih je naslov te Janine koreografije, v kateri so soustvarjale in plesale njene učenke in oživljale spomin na arhitekta Jožeta Plečnika, ki je ljubljanskim Žalam namenil ime Vrt vseh svetih, pa kaj ko so se na koncu za ime pokopališča odločili mestni svetniki…
Plesalka in koreografinja Sabina Schwenner vodi na oddelku za sodobni ples KGBL plesni pouk v 4. B , 5.A, 5.B in 6.razredu. V njenih koreografijah smo podoživljali ljubljanski potres iz leta 1895, se vrinili v mestni vrvež na Wolfovi, Čopovi in na Tromostovju arhitekta Plečnika, kjer je z igranjem na saksofon bogatila plesno zasnovo uličnih kotičkov plesalka in glasbenica 6. razreda Vida Vatovec. Dekleta so zavalovala in zasnovala zgodbo o ljubljanski reki: Ljubljanica – reka sedmih izvirov. Pot Ljubljanice, kot so nas poučili v gledališkem listu, se začne pri prvem izviru pod Snežnikom kot Trbuhovica, potem pridrvijo še Obrh, Rak, Pivka, Unica in pri Močilniku pri Vrhniki združljivo zavalovijo kot izvir opevane ljubljanske reke.
Foto: Sašo Štih
View Gallery
6 Photos