17. januarja 2013 ob 20. uri bo v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma premierno na ogled sodobnoplesna predstava mladega in v tujini vse bolj priznanega, hrvaškega ustvarjalca Matije Ferlina z naslovom Drugi sočasno, ki je nastala po istoimenski knjigi avtorice Jasne Žmak in v koprodukciji Istrskega narodnega gledališča ter Cankarjevega doma.
Matija Ferlin, po rodu iz Pulja, poleg drugih mednarodnih prizorišč pogosto ustvarja tudi v Sloveniji. Je eden najizrazitejših avtorjev na sodobnoplesnem prizorišču tega prostora. Novo uprizoritev pripravlja v slovensko-hrvaški produkciji in z mednarodno skupino plesalcev.
Eksperimentalni projekt Drugi sočasno je nadaljevanje raziskave gibalnega sistema, ki jo je Matija Ferlin začel v projektu Nastop, svoji prvi koreografiji za več plesalcev, in jo nadaljeval v Samicah, svoji prvi režiji, temelječi na tekstualni predlogi. Z nadaljnjim razvojem plesnega sistema, osnovanega na kreaciji telesa, ki je osvobojeno predhodnega plesnega znanja; in sledeč svojemu zanimanju za odnos med gibom in jezikom, avtor v novi koreografiji, ki nastaja na meji med dramskim in plesnim izrazom, želi spojiti izkustva in znanja, pridobljena skozi delo na omenjenih projektih.
Drugi sočasno tako v specifičen delovni proces (del katerega se je odvijal v naravi, na kampiranju na jugu Istre) poveže tri domače plesalce in dve kanadski plesalki s široko skupino ustaljenih, stalnih sodelavcev (ustvarjalci in izvajalci: Liz Kinoshita, Roberta Milevoj, Claudia Fancello, Tomislav Feller, Matija Ferlin, bralca: Ana Buljan, Marko Cindrić; scenografija: Mauricio Ferlin; glasba: Colin Stetson).
Odhod v to netipično delovno okolje je bil motiviran z željo ustvariti majhno delovno skupnost, ki je usmerjena le sama nase; glede na to, da se tudi sama predstava ukvarja z vprašanjem skupnosti – vprašanjem pogojev in kvalitet socialnega obnašanja določenih družbenih skupin – in to ne skozi tekstualni, temveč skozi fizični aspekt predstave. Material predstave je tako delno generiran iz realnih situacij, ki so se zgodile v času skupnega kampiranja – skupnega življenja posameznikov iz skupine, ki ustvarja predstavo.
V želji raziskati narativne možnosti abstraktnega giba, osvobojenega kakršnihkoli opisnih kvalitet in gest, v trčenju z zelo konkretnim dramskim govorom kot nosilcem pomena, je ideja projekta premakniti meje ustaljene kreacije in percepcije gledališkega dogodka, skozi kreacijo telesnih ekspresij, ki jih tekst ne podpre na način, kot smo ga navajeni v kontekstu klasičnega gledališkega izrekanja.
Predstava bo na ogled še 18. januarja ob 20.00.