V kopici čaščenj mednarodnih dni ima tudi ples svoj dan. To je 29. april, ki pa ga ne bi bilo, če se pred tridesetimi leti ne bi zganil prav slovenski ustvarjalec dr. Henrik Neubauer. Takrat zelo aktiven koreograf in režiser, da ne bo pomote, še danes je zelo zelo dejaven, predvsem na področju pisanja in izdajanja knjižne literature, je predlagal mednarodnemu gledališkemu inštitutu pri Unescu, da bi rojstni dan baletnega reformatorja Jeana Gerogesa Noverra, ki se je rodil leta 1727, proglasili za mednarodni plesni dan. Ideja je bila z navdušenjem sprejeta, in tako že trideset let po vsem svetu praznujemo vsi, ki smo na kakršenkoli način povezani s plesom.
Letošnje leto je bilo še posebej slovesno, saj se je iniciator tega dneva dr. Henrik Neubauer udeležil posebne slovesnosti v Parizu v Unescovi hiši, kjer je imel tudi slavnostni govor. Poleg njega so nastopili še nekateri mednarodni umetniki in skupine, kot na primer Donlon Dance Company, Ludmila Pagliero, Stephanie Batten Bland.
Ni pa manjkal tudi letošnji slavnostni pisec poslanice, in sicer argentinski baletni plesalec Julio Bocca, ki je svoje misli v živo prebral zbrani mednarodni publiki. Njegove besede si lahko preberete v rubriki Ritem izjav.
Kot se za ta dan spodobi, je nujno, da se naredi vsaj en plesni gib ali korak. Letos smo bili še posebej navdušeni, da se je v Ljubljani dogajalo mnogo plesa, saj je 29. april za slovenski narod precej neroden datum, ko so v glavnem vsi na kratkih počitnicah. A tokrat ni bilo tako. Glavni agitator posebnega enodnevnega projekta Go out & dance je Goran Bogdanovski, ki je skupaj z Nomad Dance Academy in gledališčem Ano Monroe pripravil res velik dogodek.
"Plesna akcija Go out & dance!, ki je bila izvedena lani v Ljubljani, Zagrebu, Beogradu, Skopju, Sarajevu in Sofiji, je naletela na odličen odziv, in letos na podlagi poslanice Julia Bocce dobiva nove razsežnosti. Fičo Balet v sodelovanju z ostalimi članicami NOMAD Dance Academy vabi vse umetnike sodobnega plesa, da delijo trenutek s kolegi po svetu in sočasno med 18. in 20. uro izvedejo kratke plesne akcije ali umetniška stališča v javnem prostoru. V Ljubljani pa bomo plesali tudi z vsemi, ki hočejo plesati po ulicah, cestah, trgih, mostovih, javnih površinah. Ne gre za podiranje rekorda ali česa podobnega, gre za praznik ali festival plesa in edini namen te akcije je promocija plesa v širši družbi. Vsi ljudje plešemo. Plešemo iz potrebe in želje, zaradi tradicije, plešemo ob praznovanjih in posebnih dogodkih. Plešemo, ko smo veseli ali žalostni …
V to globalno praznovanje plesa se bo za začetek zelo lokalno vključilo tudi Gledališče Ane Monro. Vsebinsko, lokacijsko in promocijsko bo Gledališče Ane Monro s svojo zadnjo Ano, pomladno in plesno razpoloženo Prešerno Ano, tudi zaključilo svoj letni krog delovanja. Izkušnje s plesom na ulici si je Ana Monro že nabirala na festivalu Ane Desetnice, kjer je Anina plesna noč naletela na odličen odziv. Predvsem pa Gledališče Ane Monro s Prešerno Ano k projektu pristopa kot spodbujevalec umetniškega ustvarjanja na ulici, saj je kot soustvarjalce k sodelovanju povabilo številne slovenske plesne ustanove, društva in zavode ter svobodne umetnike, ki v ospredje svojega izražanja postavljajo gib. Želja je, da enakovredno in aktivno vlogo v projektu zavzamejo tudi obiskovalci, mimoidoči, in na ulici postijo svoj gib, s tem pa proslavijo svetovni dan plesa in hkrati ljubljanskim ulicam in trgom ta dan dajo posebno podobo. Z akcijo oblikujemo zgolj pozitivni odnos in plesno sodelovanje med različnimi pobudniki v širšem prostoru," je veseli plesni dan predstavil Goran Bogdanovski.
Spletna stran za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje, namene trgovine (košarica), prijavo na novice in spremljanje uporabe spletne strani (Google Analytics) uporablja piškotke. Tukaj lahko nastavite katere piškotke dovolite in katerih ne.